Bývalá věznice a justiční palác z let 1891–1897 jsou jednou z prvních staveb realizovaných vně městských hradeb. Od svého vzniku sloužila věznice jako vazební a pro výkon kratších trestů. Za 2. světové války ji využívali Němci pro věznění zadržených a vyšetřovaných politických vězňů. V padesátých letech se pak stala nechvalně známou mimořádnými perzekucemi odpůrců komunismu z celého tehdejšího Gottwaldovského kraje. V roce 1960 byla věznice zrušena a objekt se nevyužívá. V prostorách bývalého justičního paláce sídlí střední uměleckoprůmyslová škola.
Expozice v podkroví Reduty na Masarykově náměstí je věnovaná dějinám uherskohradišťské věznice se zaměřením na období nacistického a komunistického režimu. Přibližuje vlastní provoz věznice a vypráví příběhy lidí, kteří se ocitli za jejími zdmi. Strohé archivní dokumenty kontrastují s emotivními vzpomínkami vězňů. Pohled do nepřístupné věznice poskytne videozáznam, který byl pořízen na podzim roku 2016 a který zachycuje stav cel, samovazeb i vězeňské kaple. Obraz podkreslují vzpomínky odsouzených na výslechy Státní bezpečností i životní podmínky ve věznici. Expozice vznikla v roce 2017 ve spolupráci města Uherské Hradiště, Slováckého muzea, Klubu kultury a spolku Memoria.
Červen - říjen: středa a sobota 10.00–16.00 hodin. Po dobu konání LFŠ otevřeno denně. V další dny je expozice zpřístupněna na požádání, zajistí Městské informační centrum.
Přístup do expozice není bezbariérový!
ZDROJ INFORMACÍ: www.uherske-hradiste.cz