Železná Ruda leží nedaleko Klatov ve výšce 754 metrů nad mořem. Je největším rekreačním střediskem západní Šumavy. Je otevřena k jihu a od severu je chráněna Pancířem, Špičákem a sedlem Špičáku, čímž vznikají poměrně příznivé klimatické podmínky. Ostatní vyšší oblasti Železnorudska totiž zůstávaly dlouho neosídleny z důvodu nepříznivých přírodních podmínek.
Jedni z prvních osídlenců se nazývali „Králováci“. Byli to strážci hranice proti možným vpádům nepřátel. Osídlovali tzv. „Královský hvozd“, který byl roku 1273 definitivně připojen k Čechám. „Králováci“ byli sedláci, obyvatelé osamělých dvorů, jejichž povinností bylo hlídat hranice, obchodní stezky a později také zlaté doly. Byli podřízeni jen králi, měli svá práva (hon a lov v lesích, vaření piva, kácení dřeva aj.) a byli svobodní. Měli vlastního voleného rychtáře se soudní mocí, který podléhal přímo královské komoře. Byli sdruženi do 8 královských rycht k nímž patřily i Hamry, Hojsova Stráž a Svatá Kateřina. Území Železné Rudy však spadalo do sféry bavorské. Spory o státní hranici vyřešila až Marie Terezie roku 1765 linií, která zůstala zachována až do dnešní doby.
Tradici sklářství na Železnorudsku nám připomíná Muzeum Šumavy, které je umístěno ve vile bývalého majitele železnorudské sklárny Abela. V letech 1727-1732 byla postavena charakteristická železnorudská dominanta – kostel Matky Boží Pomocné. Barokní kostelík má dvanáctiúhelníkový půdorys a cibulovou báň, která byla přistavěna až roku 1777.
Železná Ruda je střediskem všech sportů, jak letních tak i zimních. Je to ideální místo pro strávení aktivní dovolené.